پلی اورتان

این پوشش با خاصیت انعطاف پذیری, عدم جرم گیری, مقاوم در برابر ضربه و فشاروفرسایش با رنگها و طرحهای متنوع در مکانهای متفاوت شامل بیمارستانها, صنایع بزرگ و کوچک ,سالنهای تولید و ……بصورتیکپارچه (بدون درز) مورد استفاده قرار میگیرد. پلي اورتان يك پليمر ترموست Thermoset ميباشد.
 با انتخاب اين افزودني ها و تغيير شرايط شيميايي و فيزيكي فرايند واكنش، ميتوان خواص  گوناگوني را براي كاربردهاي متنوعي به وجود آورد.
 همين ويژگي پلي اورتان باعث گسترش كاربرد آن  در بخشهاي مختلف زندگي شده است. اين پليمر به دليل hygienic (بهداشتی و ضد رویش قارچ و باکتری) بودن  به فرم الستومر در ساخت روكشهاي مخازن، نقاله ها و بسته بندي در صنايع غذايي و دارويي، ساخت دستكشها، پوششها و ساير تجهيزات جراحي و اتاق عمل، قلب و ساير اعضاي مصنوعي و… كاربردهاي فراواني دارد. همچنين  شكل اسفنجي آن در توليد مبلمان ، تخت خواب، موكت و كفپوش و … به صورت گسترده استفاده مي شود.. در صنايع اتومبيل نيز از فوم نرم (flexible foam) و فوم اينگرال (Integral skin foam) در ساخت قطعات تريم داخلي خودرو نظير صندلي ها، قربيلك فرمان، دستگيره ها و … و به صورت structural foam در ساخت قطعاتي نظير سپر خودرو استفاده مي شود.
 امروزه رنگها و پوششهاي ضد سایش و مقاوم در برابر حریق و اشتعال پلي اورتان نيز با توجه به عمر و دوام بسيار بالاي آنها گسترش بسياري يافته اند.
 فرم ديگري از اين  مواد كه به فوم سخت (Rigid foam) مشهور ميباشد در صنايع تبريد و ساختمان به عنوان عايق حرارتي به صورت وسيع مورد مصرف قرار ميگيرد كه اختصاراً به آن PUR rigid foam اطلاق ميشود.
 اين عايق از بدو اختراع، با توجه به اينكه بهترين ماده آلي عايق ومقاوم در برابر نفوذ آب شناخته شده ميباشد به صورت ويژه مورد توجه صنعت ساختمان قرار گرفت و پيشرفتهاي بسياري نيز در راستاي بهبود خواص آن تا كنون صورت پذيرفته است.

تماس با ما